Kärntener Str. 31 d
Nordrhein-Westfalen
Recklinghausen, Deutschland, 45659
info@tomzzaudio.de
https://www.tomzzaudio.de
TGT Vertriebs GmbH - WEEE-Nr. DE20797353
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 4251013642220 |
| HAN: | 4134-011 |
| Category: | Mercedes speaker sets |
| Speaker size: | 165 mm |
| Car brand: | Mercedes |
| Car model: | Mercedes CLK |
| Article type: | Loudspeaker |
| Speaker system: | Component system |
| Speaker Impedance: | 4 ohms |
| Speaker Power RMS: | 40 W |
| Speaker Power max: | 200 W |
| Speaker Frequency Range: | 55-20,000 Hz. |
| Speaker producer: | JBL |
Technical data for the speakers
JBL Stage1 601C 2-way component system with 165 mm DIN standard basket.
165 mm / 6.5" 2-way component speaker system
Power handling: 2 x 40 RMS / 200 W max
Frequency: 55 Hz - 20000 Hz
Impedance: 4 ohms
Efficiency: 90 dB
Installation depth: 56 mm
Installation diameter: 142 mm
coated diaphragm
PEI balanced dome tweeter
Polypropylene woofer
Inline crossovers
IMPORTANT: The inline crossovers supplied must be installed to protect the tweeters. Failure to do so may destroy the tweeters.
Accessories: Mounting hardware, grille, and connection cable
JBL 165 mm (6.5 inch) composite with a maximum power of 200 watts. High-end car audio with an excellent price-performance ratio. This set consists of 2 speakers and a set of tweeters for installation with separate filter components. The bass speakers are universally applicable and have a shallow installation depth (please check the installation location before purchasing), the tweeters can be screwed or glued in place. The installation location is (if available) the original installation opening into which the tweeters can be screwed or gluedalternatively, the tweeters can also be installed/mounted at any other location (screw or adhesive mounting).