Kärntener Str. 31 d
Nordrhein-Westfalen
Recklinghausen, Deutschland, 45659
info@tomzzaudio.de
https://www.tomzzaudio.de
TGT Vertriebs GmbH - WEEE-Nr. DE20797353
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 4251013649267 |
| HAN: | 4019-002-4 |
| Category: | Hyundai speaker sets |
| Speaker size: | 165 mm |
| Material: | Plastic |
| Car brand: | Hyundai, Kia |
| Car model: | Hyundai i10, Hyundai i20, Kia Picanto, Kia Rio, Kia Sportage |
| Article type: | Loudspeaker |
| Speaker system: | Coaxial system |
| Colour: | multicolored |
| Speaker Impedance: | 4 ohms |
| Speaker Power RMS: | 55 W |
| Speaker Power max: | 220 W |
| Speaker Frequency Range: | 60–21,000 Hz. |
| Speaker producer: | Hertz |
Technical data for Hertz X 165 speakers
2-way coaxial system with DIN 165 standard
Size mm (in.) 165 (6.5)
Power: 55 watts RMS
Power: watts max. 220
Impedance Ohm 4
Tweeter diaphragm mm (in.) 24 (0.9)
Woofer voice coil Ø mm (in.) 25 (1)
Tweeter voice coil Ø mm (in.) 14 (0.55)
Frequency range Hz 60Hz-21khz
Woofer magnet size D x d x h mm (in.) 80 x 40 x 15 (3.15 x 1.57 x 0.59)
Tweeter magnet size D x h mm (in.) 13 x 1.5 (0.51 x 0.06)
Weight of one speaker kg (lb.) 0.73 (1.61)
Woofer magnet: High-density flux ferrite
Tweeter magnet: Neodymium
Cone: Water-repellent pressed paper
Dome: PEI
Xmech mm (in.) ±3.5 (0.14)
Features
Neodymium tweeter with PEI dome for brilliant high-frequency reproduction and compactness. Tweeter front plate optimized for exceptional off-axis performance. Highly rigid pressed paper cone in metallic gray with water-repellent treatment. Foam surround combines high sensitivity and deep bass response. 25 mm woofer with pure copper voice coil for high dynamic power handling. 80 mm ferrite magnet with high flux density for powerful, undistorted sound. Easy-to-install DIN-size basket protected by an abrasion-resistant coating.