Kärntener Str. 31 d
Nordrhein-Westfalen
Recklinghausen, Deutschland, 45659
info@tomzzaudio.de
https://www.tomzzaudio.de
TGT Vertriebs GmbH - WEEE-Nr. DE20797353
| Item information | Value |
|---|---|
| GTIN: | 4251013658139 |
| HAN: | 4014-005-10 |
| Category: | Fiat speaker sets |
| Speaker size: | 165 mm |
| Car brand: | Citroën, Fiat |
| Car model: | Citroën Jumper, Fiat Ducato |
| Article type: | Loudspeaker |
| Speaker system: | Component system |
| Colour: | multicolored |
| Speaker Impedance: | 4 ohms |
| Speaker Power max: | 300 W |
| Speaker Frequency Range: | 55-23,000 Hz. |
| Speaker Power RMS: | 75 W |
| Speaker producer: | Hertz |
The K 165 Uno system features a neodymium tweeter with a 24 mm (0.9 inch) diaphragm and PEI dome for brilliant high-frequency reproduction in a compact size. The ring-shaped acoustic lens is optimized for exceptional off-axis performance and ensures an accurate stereo image. The 6.5-inch woofers feature a pressed paper cone with foam surround for high sound pressure and solid bass. The 25 mm (1-inch) woofer voice coil, driven by a high flux density ferrite magnet, provides high dynamic power handling for powerful, undistorted sound. The 6 dB/oct crossover is integrated into the tweeter wiring for easy OEM upgrade.
Component system:
Size mm (in.) 165 (6.5)
Power Handling - Continuous W 75
Power Handling - Peak W 300
Impedance 4 ohms
Tweeter diameter mm (in.) 24 (0.9)
Woofer voice coil diameter mm (in.) 25 (1)
Tweeter voice coil diameter mm (in.) 14 (0.55)
Sensitivity dB SPL 93.5
Frequency range Hz 55 ÷ 23k
Crossover Cut off -
Crossover 6 dB/Oct integrated in tweeter
Weight - 1 woofer kg (lb) 0.7 (1.54)
Weight - 1 tweeter kg (lb) 0.03 (0.07)
The bass speakers are universally applicable and have a shallow installation depth (please check the installation location before purchasing). The tweeters can be screwed or glued in place. The installation location is (if available) the original installation opening into which the tweeters can be screwed or glued. Alternatively, the tweeters can also be installed/mounted at any other location (screw or adhesive mounting).